Program Logo

Frequently Asked Questions (FAQ)

Q: Why does this curriculum use a container garden?
 
A: The lessons could be used with either a container garden or an outdoor garden. If your school has an outdoor garden, by all means use it. However, container gardening can be a simpler solution for schools and recreational programs who don't have the space for a garden, the resources to start one, or don't have a long enough growing season to make one feasible. We wanted to provide an alternative that would give students a similar experience even when outdoor gardening is not possible.

Find out more about Grow, Eat, Thrive >>

Q: What supplies do I need to do the container gardening in my classroom? Do you have a supply list?

A: Grow, Eat, Thrive lessons use many basic supplies that can be found around the house and food supplies purchased from your local grocery store. The program is flexible enough to allow easy substitutions for most items, and also helps students think more about what they can use and reuse in their existing environment. Complete supply lists found on the right side of this page.

Q: How much does the program cost?

A: $25.00 + shipping and handling for a flash drive or CD containing Adobe Acrobat PDF versions of the three grade-level specific curriculum units covering grades K-5.

Buy Grow, Eat, Thrive >>

Q: How much will the supplies needed to do the curriculum cost approximately?
 
A: Most non-food supplies can be found around the house or in your school supply room. The food preparation items will cost around $50 total to purchase at your local grocery store.

Standards and Testimonials >>

Q: How many students can participate in the program at one time?

A: There is no limit to the number of students that can use the program at once.

Q: Has this program been proven to be effective?

A: Yes! The curriculum was created with a grant from the USDA and tested with students at six Colorado elementary schools. The program increased knowledge of a healthy diet in all grades, and in younger grades, the curriculum improved attitudes toward a healthy diet and increased intake of some healthier foods.

Who made this program? >>

Q: My school requires that we address the national standards for science and math. How does your program address these?

A: The lessons in Grow, Eat, Thrive were designed to cover multiple content areas and meet a variety of standards. Math is integrated in many of the goal-setting and physical activity lessons and science is covered throughout the unit – especially planting the garden and in the nutrition lessons.

Q: Who made this program and why?

A: The program was created by researchers and health educators at Klein Buendel, Inc. to provide a comprehensive, easy-to-use and evidence based garden-enhanced nutrition education program for elementary schools.

Find out more about Grow, Eat, Thrive >>

What You Get

When you purchase Grow, Eat, Thrive, you will receive a flash drive or CD with all PDF files for the three grade level specific units covering grades K-5. Each level includes lesson plans, resources, rubrics, handout materials, suggested literature, and descriptions of all content standards addressed.

How much does it cost?

Supplies

Grow, Eat, Thrive uses common supplies that can be found unused around the house, and can absolutely be found at most grocery, craft, or home and garden stores. The program is flexible enough to allow easy substitutions for most items.

  • Planting Containers
  • Planting soil
  • Seeds
  • General art supplies
  • Poster board
  • Napkins
  • Old magazines
  • Popsicle sticks
  • Butcher paper
  • Sidewalk chalk
  • Dice
  • Index Cards
  • Road maps
  • Thesaurus
  • Paper plates
  • Plastic forks, spoons
  • Various foods

Full Supply Lists

The food preparation items will cost around $50 total to purchase at your local grocery store, and most of the other items can typically be gathered from homes or neighborhoods. You can download specific supply lists for each program level below.

K - 1st Grade (DOC)

2nd - 3rd Grade (DOC)

4th - 5th Grade (DOC)

 

Link to Sunny Days Healthy Ways site

Link to Klein Buendel site